Yapay Bitkilerin Canlı Bitkilerden Daha İyi Olmasının 5 Nedeni

Yapay Bitkilerin Canlı Bitkilerden Daha İyi Olmasının 5 Nedeni

Yapay akvaryum bitkileri veya canlı bitkilerin tankınız için daha iyi olup olmadığı konusunda bir çok tartışma vardır. Ve bir önemli nokta daha ortaya çıkıyor: canlı bitkili akvaryumlar deneyimli hobiciler için daha iyi.

Canlı bitkiler suyun kalitesini artırabilir; zararlı maddeleri yok edebilirler. Çoğu durumda, bir canlı bitkili akvaryumun bakımını gerçekten bilmiyorsanız, ikinci bir akvaryumu kurmanız muhtemeldir.
Yapay Akvaryum Bitkileri mi? Canlı Bitkiler mi?

Elbette bu doğru ya da bu yanlış diye birşey yoktur; seçtiğiniz bitkiler bir zevk meselesidir.

Canlı bitkiyi destekleyenler biyolojik fonksiyonlarını vurgularlar - canlı bitkiler, akvaryuma besin maddeleri ve oksijen sağlayarak balıkların hayatta kalmasına yardımcı olurlar. (Ancak, aynı zamanda parazitleri de getirebilirler) Plastik bitkiler, elbette biyolojik bir değere sahip değildirler.

Canlı akvaryum bitkileri, sağlıklıysa, sadece besin verici bir ekosistem olmakla kalmaz, aynı zamanda doğal bir su filtresi görevini görür ve küçük balıkların da büyük balıklardan saklanması için sığınak haline gelir. Canlı bitkiyi destekleyenler akvaryumdaki canlı bitkilerin özgünlüklerinden, su ortamındaki doğal simbiyotik rollerinden ve balıklarının bu nedenle daha sağlıklı olduğunu belirtirler.

Ancak, balıklarınızın sağlığı bitkilerinizin sağlığını yansıtacaktır; bu nedenle canlı bitkilerin bakımı için adeta bir bahçıvan gibi olmanız ve balıklarınızın da bakımını iyi bilmeniz gerekir. Özellikle japon balıkları canlı akvaryum bitkilerini yemeyi severler ve yeni başlayanlar genelde japon balığı tankıyla başladıklarından, bu kombinasyon tank sahibini hayal kırıklığına uğratabilir.

Akvaryumdaki canlı bitkiler ayrıca alglerin büyümesini durdurmakta, bu nedenle tank temizliği daha az gerekecektir. Tankda bulunan balıklar tarafından bitkilerinizi yenilmediği sürece de nitrat ve nitrit seviyeleri düşük kalacaktır.

Akvaryumunuzda canlı bitkiler bulundurmanın pek çok avantajına karşın, canlı bitkiler kullanmak, çoğunlukla plastik bitkilere göre daha fazla sorun yaşanmasına ve çok daha fazla bakım için zaman harcamanıza neden olur.

Akvaryumunuz için yapay veya canlı bitkileri seçerken göz önüne alınması gereken birçok husus vardır.

Akvaryumda plastik bitki kullanımının canlı bitkilerden daha iyi olmasının beş nedeni var:Yapay Akvaryum Bitkileri...

1. Daha az maliyetle daha gerçek gibi görünmesi

Canlı bitkilerin ipekten yapılan versiyonları canlı bitkilerin kendilerinden neredeyse ayırt edilemez; bazen daha iyi görünürler ve daha az maliyetlidir, çünkü canlı bitkilerle bir tankın yaşam döngüsünü idare etmek için ek ekipman gereklidir.

Çoğu canlı bitkili akvaryumlar, gübre, karbon dioksit ve güçlü floresan aydınlatması gerektirir. (Ayrıca evimizde veya ofisimizde bir alanda ek güçlü aydınlatmanın olması bazen rahatsız edici bolabilir ve misafirlerin veya müşterilerin migrenini tetikleyebilir)

2. Bakım gerektirmez; oksijeni kullanmaz, gübreye ihtiyaç duymaz, filtrenin tıkanmasına neden olmaz.

Ölen bitkiler, çürüme işlemi sırasında oksijen kullanır. Yaprakları ayrılır ve filtre girişinde sıkışarak tüm filtre sistemini tıkayabilir.

3. Her yere ekilebilir.

Canlı bitkiler özel substrat içine ekilmelidir. Bunun için özel kum-çakıl, toprak veya çok özel bitki substratları kullanılmalıdır. Yapay akvaryum bitkileri substrata hiç ihtiyaç duymazlar.

4. Gerçek bitkilere kıyasla temizlenmesi çok daha kolaydır ve çürümezler.

Çürüyen ve kirlenen bitkiler akvaryumun kötü görünümüne neden olur. Bu, birçok akvarist için canlı bitki kullanmanın avantajlarını geçersiz kılabilir. Akvaryumda seyir zevkini yakalamamız için göze hoş gelen bir görünüm elde edilmelidir!

5. Akvaryumunuza parazit ya da salyangoz taşımak gibi herhangi bir risk barındırmazlar.

Akvaryuma konmadan önce düzgün temizlenmezse, yerleştirilen canlı bitkiler, balıklarınızın ölümüne sebep olan parazitlerin veya zararlı akvaryum salyangozlarının akvaryumunuza taşınmasına neden olabilir. Plastik bitkiler, hastanelerde veya karantina alanlarında dahi kullanılabilen tek bitkilerdir.Canlı Bitkinin Zorlukları Hakkında Bir Kez Daha Düşünün

Akvaryumunuzda canlı bitkilerin bulundurulması ile ortaya çıkan diğer zorluklar şunlardır:

Akvaryumun nereye kurulabileceği konusunda daha az seçeneğiniz vardır. Doğal, canlı bitkiler güçlü ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar, bu nedenle köşeler veya diğer karanlık alanlar onlar için uygun yerler değildir.

Zamanla tank bakımında motivasyonun azalması. Michael Grossman'ın Tropical Fish Hobbyist Dergisinde yazdığı gibi,"... şüphesiz müthiş doğa Aavaryumları görüyorsunuz ve ilham kaynağı olarak alıyorsunuz. Fakat sonra böyle bir kurulumda yer alan her şeye bakmak zorunda kalırsınız -yüksek güçlü ışıklandırmalar, egzotik substrat karışımları, test kitleri için bir kimya seti, CO2 sistemleri, gübreler, substrat ısıtıcıları, pahalı pompalar ve yerel balık mağazanızda hiç görülmemiş garip bitkiler- ve sonuç olarak motivasyonunuz azalır. "

Canlı bitkiler ölür, bakımı için çok daha fazla zaman ayırmanız gerekir ve satın alınması-bakımı için daha çok harcarsınız. Bütün bunlar açıkça görülüyor, ancak akvaryuma yeni başlayanlara vurgu yapmak tavsiyelerde bulunmak gerekiyor. Balıkların bakımını yaptıktan sonra yapay bitkili akvaryumdan canlı bitkili akvaryuma geçiş yapmak için düşünmeye çok zamanınız olacak. Elbette, plastik akvaryum bitkilerini ya da canlı bitkileri akvarist kendisi tercih edecektir.
Ve unutmayınız, tercihler zaman içinde değişir.

Canlı bitkili akvaryumlar daha pahalıdır, kurulması ve sürdürülmesi için çok daha fazla çalışma ve bilgi gerektirir. Acemi bir kişinin elinde hızlı bir şekilde bozulabilir. Yapay akvaryum bitkileri yeni başlayanların ilk akvaryumlarını kuranlar için de ilk tercih olmuştur. Ve tecrübeli akvaristler aynı fikirde olmasa da, daha basit seçeneği tercih etmenin yanlış bir yanı yoktur.


Not: Görsellere ulaşmak için Google'da ''fake plant aquarium'' veya ''artificial plant aquarium'' olarak taratıp görselleri inceleyebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için: http://homeaquaria.com/5-reasons-why-artificial-plants-are-better-than-live-plants/#ixzz4xosIcIiA


Alıntı: Home Aquaria
Çeviri: Ali KarakılıçSenin Seçimin Ne? Canlı Veya Yapay - Akvaryum Bitkileri

Akvaryumda canlı bitkiler yetiştirmenin avantajları1-Doğal oksijen için iyi bir kaynaktır2-Azot döngüsünü dengeler3-Doğal filtrasyon sağlar4-Yosun oluşumunu baskılar5-Güvenlidir ve doğal sığınak oluşturur6-Balıklar için besin ...

Yapay Bitkilerin Canlı Bitkilerden Daha İyi Olmasının 5 Nedeni

Yapay Bitkilerin Canlı Bitkilerden Daha İyi Olmasının 5 NedeniYapay akvaryum bitkileri veya canlı bitkilerin tankınız için daha iyi olup olmadığı konusunda bir çok tartışma vardır. Ve bir önemli nokta daha ortaya çıkıyor: canlı bitkili akvary...

Yapay Bitkili Akvaryum

Benim akvaryum hobisine başlangıcım da ta ki çocukluk dönemime dayanmaktadır. O dönemde evimizin yakınında hemen karşımızdan geçen simav çayından küçük balıkları yakalar yanına dereden aldığım taşları, bitkileri, ağaç dallarını ve ...